Mean Well OWA-60E-20 PSU 20V DC 3A 60W
MPN
OWA-60E-20
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
Mean Well manufactures the OWA-60E-20 Bench PSU, a fixed voltage power supply unit delivering 20 V DC at 3 A and a total power output of 60 W. This bench PSU is ideal for use in test benches, powering electronic devices, or small laboratory applications where a consistent voltage and current are required. Its compact design and reliable performance make it suitable for both educational and professional settings.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 20V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 3A
Power Rating 60W
Height 60mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 130mm
Max. output current 3A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 410g
Width 50mm